ИЗГАРЯНЕ (ИНСИНЕРИРАНЕ)
Ползата от контролираното изгарянe се състои от намаляване на обема на отпадъците и премахвaне на риска от предаване на инфекциозни болести. Съществуващите доскоро в България пещи за изгаряне, разположени на територията на някои лечебни заведения, не представляват екологично безопасни инсинератори. Те не осигуряват пречистване на димните газове и представляват сериозна опасност за замърсяване на атмосферния въздух.
АВТОКЛАВИРАНЕ
Автоклавирането е ефективен процес на мокро термично дезинфекциране. Двата основни недостатъка на автоклавирането са:
- не е възможно обезвреждането на всички видове опасни медицински отпадъци – основен проблем е третирането на течните отпадъци;
- автоклавите генерират отпадъчна пара и изискват наличие на котел с изпускателно устройство (комин) за отделяне на емисиите. Отпадъчните води следва допълнително да се пречистват.
Въпреки това, преимуществата на процеса са относително малките инвестиционни и експлоатационни разходи, както и ниския потенциал за въздействие върху околната среда. Автоклавиращите инсталации за обезвреждане на медицински отпадъци представляват комплексни и сложни системи за експлоатация и поддръжка.
ОБЛЪЧВАНЕ С МИКРОВЪЛНИ
Прилагането на високоенергийни електромагнитни полета води до осцилиране и бързо нагряване на течностите в отпадъците, включително клетъчните течности на микроорганизмите. Микровълновите процеси са широко използвани в някои европейски страни и стават все по-популярни. За разлика от автоклавирането, отсъствагенериране на отпадни води. Относително ниските капиталови разходи, лесната и ефективна експлоатация са положителни страни на технологията.
ХИМИЧЕСКА ДЕЗИНФЕКЦИЯ
Химически вещества (предимно хлорни съединения, соли на амоняка, алдехиди и фенолни производни) се добавят към отпадъците, за да убият или да деактивират патогенните микроорганизми. Химическата дезинфекция не е подходяща за третиране на опасни медицински отпадъци в твърдо състояние, поради недостатъчната ефективност на метода.